ЩЕ ПРО СОРОМ
Сором формується у віці до пів року.
На фоні подій у сім’ї або відсутності уваги до плачу (прохання) дитини.
«Я — поганий.»
«Таким, як я є, я не потрібен.»
«Мене відкидають. Мене не приймають.»
Сором — блокуюче почуття. Коли ми відчуваємо сором, ми не відчуваємо нічого іншого: ні збудження, ні натхнення, ні радості.
Це непросте для опрацювання відчуття, але є варіанти роботи з ним.
Через спогад.
Коли ти вперше пам’ятаєш, що відчув(ла) сором?
Чий це був сором — твій чи мамин?
Якби мами там не було, ти б соромився(лась)?
Через тіло.
Де в тілі знаходиться сором?
Як він відчувається?
У вигляді чого його можна уявити?
Далі можна працювати або диханням, або вступаючи в діалог із цією частиною.
Через позитивний приклад.
Чи є у твоєму оточенні людина, яка, на твою думку, не соромиться?
Як би вона почувалася в тій ситуації, коли ти відчував(ла) сором?
Через цінність «не мати сорому».
Що ти будеш відчувати, коли не будеш соромитися?
Як зміниться твоє життя?
Що тоді ти зможеш зробити чи отримати? Чого досягнеш?
Якщо тобі вдасться знайти достатньо мотивації й прописати відповіді на всі ці запитання, це вже дасть результат. А якщо ти проти «хірургічних втручань одноразовими інструментами» — тоді вперед на терапію.
Жити без сорому — це перестати імітувати й почати бути, хотіти, заявляти та отримувати. Світ готовий запропонувати тобі значно більше, ніж ти звик(ла) отримувати.
Адонай.







